pondělí 30. března 2015

Inspirace z Brna


O víkendu jsem navštívila Brno a při té příležitosti jsem vám nafotila několik inspiračních fotografií. Procházela jsem se především po Masarykově čtvrti, která se rozvíjela od konce 19. století a ve 20. a 30.letech tu vznikla řada pro nás zajímavých staveb.Při stopování jednotlivých objektů jsem sledovala částečně trasu uvedenou na webu Brněnského architektonického manuálu, který vřele doporučuji všem, kteří Brno navštíví za účelem prohlídky architektonických zajímavostí.

Kolonie Pod vodojemem (Stezka Masarykova čtvrť), Zdroj: Muzeum města Brna
Masarykově čtvrti, zdroj: http://www.bam.brno.cz/

pondělí 23. března 2015

Rekapitulace z 23.3.2015

Dnes jsme na úvodní přednášce a na konzultacích viděly jen několik z vás. Všichni, kteří dnes nebyli na přednášce, si jí projdou  samostatně. Už teď jí najdete na blogu DESIGNING WITH BABA

U těch, které jsme viděly, jsme narazily na problém s OKNY.  Zde tedy několik doporučení:
Při tvorbě fasády nezapomínejte, že pomocí oken netvoříte pouze grafiku fasády, ale především ovlivňujete kvalitu vnitřních prostor, do kterých okna směřují. U každého okna, které navrhnete, si položte tyto otázky:
1. Co se bude dít uvnitř?
2. Odkud a kam budu z místnosti koukat? Bude mít místnost výhled? Budu do okna vidět například z ochozu?
2. Jaká je tedy výška parapetu? Pro stojícího, pro sedícího člověka? (Do řezů si postavu vždy nakreslete)
4. Nezapomeňte na orientaci. Kam bude okno orientované? Na jih/ západ? Nebude se prostor přehřívat?
5. A pak zase zpět k fasádě. Pokuste se najít optimální proporce okna a fasády. Vyzkoušejte ZLATÝ ŘEZ.

Zamyslete se také nad vztahem stavby a okolí. Je stavba na sloupech? Stojí pevně na zemi? Má sokl? Jak vypadá přechod konstrukce na terén? Inspiraci najdete v dnešní přednášce. 

Především ale skicujte, skicujte, skicujte. Základní koncept si pak vyneste v měřítku, ať máte lepší představu o dimenzích.

V pondělí 30. 3. 2015 si uděláme rekapitulační prezentaci, buďte proto připravení nejen vy, ale i vaše modely, půdorysy, řezy, skici fasád a PPT prezentace. Vše si ujasníme ve středu!

Všem přejeme úspěch při testu z deskriptivní geometrie.

Raumplan - Strukturální plán - Plan libre

Na základě konzultací z minulého týdne a ze dneška zde ještě dáváme několik připomínek a ujasnění k jednotlivým prostorovým plánům a stavebním prvkům. 

Raumplan - Strukturální plán - Plan libre jsou 3 základní prostorové plány používané ve 20. století

STRUKTURÁLNÍ PLÁN klade důraz na nosnou konstrukci, která slouží zároveň k vymezení prostor. Pracuje zejména se stěnami a pilíři, případně prostorovými buňkami, které mají jak funkci nosnou, tak v sobě zároveň vymezují užitný prostor. Vždy platí, že protory jsou definovány konstrukcí. Pokud pracujete s tímto plánem, nejvíce asi budete používat stěnu a pilíře. Představitelem takové architektury je Louis I. Kahn.

RAUMPLAN se na rozdíl od strukturálního plánu a planu libre odehrává nikoli v ploše, nýbrž v prostoru. Obytné místnosti mají různou výšku a jsou vůči sobě v prostoru posunuty v závislosti na jejich charakteru a významu. V praxi to znamená, že hlavní obytná místnost v domě (obývací pokoj) by byla největší, měla nejvyšší strop a nejlepší napojení na hlavní schodiště. Naopak provozní a soukromé prostory jsou obvykle řešeny jednodušeji, často již v ploše. Raumplan nejvíce používal ve své tvorbě Adolf Loos.

Pokud pracujete s rauplanem, vaším cílem nebude tvořit co nejvíce prostor. Stačí 2-3 prostory přiměřené velikosti, které na sebe zajímavě navážete a prostorově i opticky je propojíte. 


PLAN LIBRE se od předešlých dvou plánů liší především v chápání nosných a dělících konstrukcí. Zatímco u raumplanu i strukturálního plánu nosné konstrukce zároveň vymezovali vnitřní prostor, pro Plan libre je charakteristické oddělení nosné konstrukce od konstrukcí vymezujících prostor. Tím, že konstrukce vymezující prostor ztrácí svou nosnou funkci, stává se prostorové uspořádání staveb na konstrukci nezávislé a umožňuje větší variabilitu vnitřních prostor. Hlavním představitelem tvorby podle Planu libre (volného plánu) je Le Corbusier (zejména ve 20. a 30. letech). 

U Planu libre se zaměřte zejména na jednoduchou nosnou konstrukci, kolem níž bude spíš obtékat. 
102
Le Corbusier, Villa Baizeau, Carthage, 1928 (zdroj: http://www.laboratorio1.unict.it/2006/lezioni/ada02/pagine/102.htm)     



pondělí 9. března 2015

Komentáře komplet

Nejdřív jsem začala psát komentáře přímo pod příspěvky, ale někde se na blog vložit nedají, tak jsem se nakonec rozhodla všechny uveřejnit přímo na našem blogu. Pohromadě a přehledně. Přečtěte si, prosím, vše. Ke konci už mně trochu začal docházet dech. Texty jsou stručnější, což ale neznamená, že by pro ty, kteří přišli na řadu až v neděli v noci neplatilo to, co pro ty, jejichž práci jsem prohlížela v sobotu ráno. Na úpravy je čas do středy 11. 3. 2015, kdy si uděláme interní prezentaci.
Kateřina

sobota 7. března 2015

Odevzdání pro prezentaci 9.3.2015

Děkujeme za finální nasazení a odevzdanou práci! Během víkendu každý blog okomentujeme.

Pár postřehů, které se týkají skoro všech:
Nemám ráda rámečky, tak jsem si hned, jak jsme náš blog založily, našla způsob, jak se jich zbavit. Zkuste to také http://silvidesign.blogspot.cz/2011/11/blogger-monday-jak-odstranit-ramecek.html. Fotky budou "lehčí" a blog přehlednější.

Velikosti a umístění fotek. Zkuste dát příspěvkům řád, umravnit poskakující grafiky. Zásada dobrých grafiků je, lepší jedna pořádná velká grafika než hodně malých.

Kondenzujte, texty a fotky. Při psaní komentářů jsem pořád rolovala nahoru a dolů, myslete také na toho, kdo si blog prohlíží!



středa 4. března 2015

Inspirace pro reliéfy a hmotové modely

Vkládám pár fotografií modelů. První jsou z mého diplomu, ty další z kanceláře Renzo Piana (RPBW), projekt master planu Columbia University Campus do New Yorku.

Reliéfy pracují s vytištěným výkresem jako podkladem, na který se ve vrstvách přidávají další informace. Tloušťky jsou jen schematické, jako materiál je použitá šedá strojní lepenka, balza a barevný papír. Foceno na bílém podkladě, osvětleno, aby byly výrazné stíny. Důležité je vybrat materiál, promyslet koncept a vrstvení a celé hotové za chvíli.



pondělí 2. března 2015

Rekapitulace z 2.3.2015

Malá rekapitulace z dnešního ZANu:
  • modely hmotové - každý sám
  • model konstrukce - jeden do dvojice
  • model reliéfu - jeden do dvojice, 1:20
  • diagram prostoru - není třeba se držet uvedeného vzoru, ale je třeba graficky vyjádřit prostorové řešení - nejlépe pro obytnou místnost a přilehlé pokoje 
  • najít prvky charakteristické pro danou stavbu, naskicovat, popsat 200 slovy
  • vlastní rychlá ideová skica by měla být založena na výše zmíněných prvcích
Apelujeme na Samího a Honzu Holuba, aby na středu připravili všechny části na konzultaci! Nezapomeňte, že odevzdání je už v pátek. 

Zdeněk Lukeš o kolonii Baba

Zdeněk Lukeš hovoří v pořadu Cestopis architektury  v příspěvku Výstavní kolonie Baba 1932. Většinu jste již asi někde slyšeli či četli, ale některé informace vás možná překvapí. Pořad je točen formou rozhovoru. V úvodu je popsán koncept výstavních kolonií, zmiňují se předchůdci pražské kolonie ve Stuttgartu, Brně i polské Wroclawi. Přes historii urbanistického konceptu postupně rozhovor směřuje k detailnímu popisu některých domů.